Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Komandir cinkario tajne mafiji * Đaci se provlače ispod skela * Za NATO referendum, za sjever fond razvoja * Acu poslovi mimo tendera * Treći pokušaj do šefa države * Veliki lažov * Organsko zavještanje
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 13-09-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Srđan Milić, predsjednik SNP-a:
Neće nam više lekcije o patriotizmu dijeliti iz DPS-a čiji su visoki funkcioneri iz prevelike ljubavi prema Crnoj Gori smislili način da joj olakšaju budžet i napune svoje džepove.

Vic Dana :)

Pita Fata komšinicu:
- Čime se bavi tvoj muž?
- Aaa, on ti je agronom muzičkog smjera!
- Kako to, matere ti?
- Pa, čuva ovce i svira frulu!

Srele se dvije prijateljice posle dužeg vremena na autobuskoj stanici.
- Jesi li se udala?
- Nisam.
- Pa šta čekaš?
- Autobus!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Kultura - datum: 2016-09-12 KNJIŽEVNICA MOJCA KUMERDEJ GOVORI ZA „DAN“
Mojca Kumerdej Koreografijom straha uvećava se rast kapitala Traže se krivci za nešto što ne valja, iako ti „krivci” nisu nužno vezani sa situacijom. Ali, potrebno je da se nađe neki uzrok zašto loše živimo, onda prikrivamo prave razloge za tu situaciju kakva jeste
Dan - novi portal
Slo­ve­nač­ka knji­žev­ni­ca Moj­ca Ku­mer­dej pod­go­rič­koj pu­bli­ci iz svog bo­ga­tog pro­znog opu­sa na fe­sti­va­lu „Oda­kle zo­vem” pred­sta­vi­la je ro­man „Kro­no­so­va že­tva” i zbir­ku pri­ča „Tam­na ma­te­ri­ja”. Ono što je svi­ma ko­ji su do­sad či­ta­li nje­na dje­la, kao i oni­ma ko­ji tek pla­ni­ra­ju da to uči­ne, oči­gled­na po­ve­zni­ca je­ste iskre­nost, kri­tič­nost, pro­mi­šlje­nost, filozo­fsk­o-etič­ki – ži­vot­ni stav ko­ji za­hva­lju­ju­ći (auto)iro­ni­ji odo­li­je­va tmu­ši sva­ko­dne­vi­ce, bez ob­zi­ra da li pi­še smje­šta­ju­ći rad­nju u isto­rij­ski kon­tekst ili o sva­ko­dnev­nim, ma­lim dnev­nim do­ga­đa­ji­ma. Uosta­lom, i sa­ma ka­že da ne tr­pi ci­ni­ke, ali da iro­ni­ju sma­tra na­su­šnom ka­ko se ne bi za­pa­lo u de­fe­ti­zam pe­si­mi­zma i ank­si­o­zno­sti ta­ko pri­mjet­no vi­dlji­vih kod su­gra­đa­na i sa­vre­me­ni­ka, ma na kom me­ri­di­ja­nu se na­la­zi­li. Za­to ne ču­di što se hva­ta u ko­štac sa te­ma­ma ko­je su sa­mo na pr­vi po­gled po­zna­te, i o ko­ji­ma je „sve ka­za­no”, ko­je su isto­rij­ske ili re­li­gij­ske, a ko­je su, ka­da se ma­lo bo­lje za­gre­be, u stva­ri po­li­tič­ke pri­če.
●Lajt-mo­tiv Va­šeg ro­ma­na „Kro­no­so­va že­tva” je lov na vje­šti­ce, u Slo­ve­ni­ji, ko­ja je obod Austro-Ugar­skog car­stva kra­jem 16. vi­je­ka. Šta - ko su vje­šti­ce (da­nas) i ko ih lo­vi?
- Ka­da je ovaj ro­man u pi­ta­nju, tre­ba ne­što re­ći i o na­slo­vu. Rad­nja je smje­šte­na u re­ne­san­su, kra­jem 16. sto­lje­ća, a to je vri­je­me na­dah­nu­to grč­kom an­ti­kom. Kro­nos je bog po­ljo­pri­vre­de u grč­koj mi­to­lo­gi­ji, ali isto ta­ko i bog vre­me­na. On je ka­stri­rao svog oca Ura­na, a ista sud­bi­na se nje­mu do­go­di­la ka­da je to uči­nio nje­gov sin Zevs. Kro­nos je bog vre­me­na ko­ji ima srp i ko­ji ža­nje. Ka­da ne­što po­ra­ste to se po­sje­če ka­ko bi da­lo plod, i pro­stor no­vo­me. Ali, ne ide sve ta­ko fi­no po re­du, već se če­sto po­sje­če i mno­go mla­dih bilj­ki, mla­di­ca. Ka­da se po­me­ne lov na vje­šti­ce obič­no se sma­tra da je to pe­ri­od sred­njeg vi­je­ka, ali u sred­njem vi­je­ku ni­je bi­lo mno­go ta­kvih pro­ce­sa. Vje­šti­ce, lju­di ko­ji su kao ta­kvi pre­po­zna­ti, sma­tra­ni su žr­tva­ma de­mo­na, ni­su ima­li pakt sa đa­vo­lom. Ali od Ma­le­us ma­li­fi­ca­rum-a, to je po­sta­la te­o­lo­ško-prav­na pod­lo­ga za vje­šti­či­je pro­ce­se, a na­sta­la je kra­jem 15. vi­je­ka, dok je Evro­pom ha­ra­la ku­ga, ka­da je sko­ro po­lo­vi­na svih lju­di umr­la zbog ku­ge i vi­še ni­je bi­lo do­volj­no rad­ne sna­ge. I ta­da su se po­ja­vi­le že­ne ko­je su se ba­vi­le me­di­ci­nom na­tu­ra­lis, i vr­lo če­sto po­ma­ga­le že­na­ma kod po­ro­đa­ja, i njih su po­če­li pro­go­ni­ti. Moj ro­man po­ka­zu­je da je naj­vi­še vje­šti­či­jih pro­ce­sa bi­lo u no­vom vi­je­ku, u tre­nut­ku ka­da po­či­nje da se raz­vi­ja ka­pi­ta­li­zam, ka­da se ot­kri­va, od­no­sno osva­ja No­vi svi­jet. I to sve ra­de Evro­plja­ni iako se Evro­pa sma­tra­la naj­ci­vi­li­zi­ra­ni­jim dru­štvom na svi­je­tu.
● Pa i sa­da se Evro­plja­ni sma­tra­ju naj­ci­vi­li­zi­ra­ni­jim, za­što?
- Ta­ko su ras­po­re­đe­ne po­li­tič­ke sna­ge. Ve­ći­na kor­po­ra­ci­ja lo­ci­ra­na je ili u Evro­pi ili u Ame­ri­ci i one us­po­sta­vlja­ju ne­ke stan­dar­de po ko­ji­ma bi kao bi­lo do­bro da lju­di ži­ve. Re­ci­mo, kor­po­ra­ci­je ko­je pro­da­ju vo­du. A sav taj ko­mo­di­tet one mo­gu da ostva­ru­ju na ra­čun tre­ćeg svi­je­ta, ko­ji sa­da ta­ko­đe ula­zi u Evro­pu. I u Evro­pi, u sa­mom nje­nom cen­tru ima „švic” fa­bri­ka gdje ra­de lju­di za ja­ko ma­le pla­te, i gdje je sve vi­še i vi­še pre­ko­vre­me­nog ra­da. I lju­di u kul­tu­ri, pa i no­vi­na­ri, sve vi­še ra­de pre­ko­vre­me­no, na cr­no, ne­ma­ju osi­gu­ra­nja, i po­sta­ju ja­ko ra­nji­va ka­te­go­ri­ja. Lju­di mo­ra­ju sve vi­še i vi­še da ra­de, za ma­le nov­ce, i sprem­ni su da ra­de za ma­lu pla­tu sa­mo ka­ko bi ra­di­li. Ja ni­sam ovim ro­ma­nom htje­la da po­sta­vim sa­mo ne­ku jed­no­stav­nu ale­go­ri­ju sa sa­vre­me­no­šću. Za­to je je­dan od su­bje­ka­ta u „Kro­no­so­voj že­tvi” ko­lek­tiv­ni su­bjekt ko­ji ja na­zi­vam na­rod, lju­di. I taj na­rod ni­je ho­mo­gen, jer ima­te kme­to­ve, gra­đa­ne - za­na­tli­je i ari­sto­kra­ti­ju. No, na­rod mo­ra ima­ti ne­ki iden­ti­tet, on ga tra­ži i to je sa­svim ljud­ski. U mom ro­ma­nu taj iden­ti­tet tra­ži se na dva na­či­na. Pr­vi na­čin je da na­rod pre­po­zna­je tu­đi­ne ko­ji do­la­ze da ži­ve i ra­de u nji­ho­voj sre­di­ni, kao što su Je­vre­ji i ne­ki čud­ni rad­ni­ci ko­ji se po­ja­vlju­ju i ko­ji kod na­ro­da iza­zi­va­ju ne­ki fan­ta­stič­ki na­boj ko­ji je na kra­ju ro­ma­na za­i­sta ubi­ta­čan. A isto ta­ko pre­po­zna­ju tu­đi­ne unu­tar se­be. Unu­tar na­ro­da po­sto­ji žr­tve­nik na ko­ji se po­la­žu lju­di ko­ji se pre­po­zna­ju kao dru­ga­či­ji. Ali, na tom žr­tve­ni­ku mo­že se na­ći bi­lo ko od njih, i za­to su ja­ko ak­tiv­ni, a ne kao ne­ki an­tič­ki zbor ko­ji sa­mo ko­men­ta­ri­še što se do­ga­đa.
●Ko su ti tu­đi­ni unu­tar na­ro­da?
- Kao dru­ga­či­je unu­tar se­be na­rod ve­ći­nom pre­po­zna­je že­ne ko­je im se či­ne sum­nji­ve, naj­če­šće udo­vi­ce ko­je su ra­nji­ve, jer ne­ma­ju ne­kog mu­škar­ca u ovoj pa­tri­jar­hal­noj struk­tu­ri. I ubr­zo lju­di ih pro­gla­ša­va­ju kri­vi­ma za bo­le­sti, olu­je, vi­so­ke po­re­ze, sva­ka­kve ne­po­go­de, jer „ni­smo mi ta­ko lo­ši da Bog sve nas ka­žnja­va, mo­ra da nam je to ne­ko ura­dio“. I tra­že se kriv­ci za ne­što što ne va­lja, iako ti „kriv­ci“ ni­su nu­žno ve­za­ni sa si­tu­a­ci­jom. Ali, po­treb­no je da se na­đe ne­ki uzrok za­što lo­še ži­vi­mo, on­da pri­kri­va­mo pra­ve raz­lo­ge za tu si­tu­a­ci­ju ka­kva je­ste. I mi­slim da to vla­sti i da­nas zna­ju ka­ko to is­ko­ri­sti­ti, upo­tri­je­bi­ti, isto kao i u pro­šlo­sti, to je ma­ni­pu­la­ci­ja vla­sti. Na­ro­či­to je ma­ni­pu­la­ci­ja iz­ra­že­na u tra­di­ci­o­nal­nim sre­di­na­ma, u sre­di­na­ma ko­je su mo­no­kul­tur­no za­sno­va­ne. Tu se br­zo mo­že ne­ko­ga, ne­ku že­nu pre­po­zna­ti di­je­lom ono­ga što (ni)smo mi, i on­da je sa­mo pi­ta­nje si­tu­a­ci­je, kon­tek­sta ka­da će je sta­vi­ti na krst. To je te­ma ko­ja me ja­ko in­te­re­su­je.
● Da li to zna­či da su i Slo­ven­ci sklo­ni ma­ni­pu­la­ci­ji – mi­to­lo­gi­za­ci­ji, na­ci­o­nal­noj mi­to­lo­gi­ji, „ostva­­re­nju hi­lja­du­go­di­šnjeg sna” ka­ko ste re­kli da se zna­lo ču­ti, jer, u biv­šoj Ju­go­sla­vi­ji do­ži­vlja­va­ni su kao re­la­tiv­no ra­ci­o­na­lan na­rod?
- Sva­ki po­je­di­nac ima ne­ku svo­ju pri­ču o ne­če­mu što se de­si­lo u ži­vo­tu, ko­ju fan­ta­zmat­ski zna pri­ka­za­ti. Isto je i sa ne­kom sku­pi­nom, se­o­skom, re­ci­mo, pa on­da ima­te mi­kro­lo­kal­ne ju­na­ke, pa on­da i na ra­zi­ni na­ro­da, i dr­ža­ve, kao što su pra­zni­ci, ju­na­ci, bit­ni do­ga­đa­ji. I ta­da, pri­je 25 go­di­na se pri­ča­lo o ne­kom hi­lja­du­go­di­šnjem snu ko­ji se ostva­rio. Zna­te, Slo­ven­ci ta­da ni­su po­sto­ja­li, već ne­ki lju­di ko­ji su do­šli na taj pro­stor i svi su se hi­bri­di­zi­ra­li, na lak­ši ili agre­siv­ni­ji na­čin. A po­jam na­ro­da je ve­zan za 18. i 19. vi­jek, ali to su ne­ke fan­ta­zme na ko­ji­ma se gra­di. Na­rav­no, ne svi. Sa­da, na­kon 25 go­di­na od sa­mo­stal­no­sti Slo­ve­ni­je ve­ći­na ni­je baš za­do­volj­na sa dr­ža­vom ka­kva je po­sta­la. Ve­li­ki je pro­blem šgo mno­go lju­di ne vje­ru­je u dje­lo­va­nje prav­ne dr­ža­ve. Zna­či, ne sa­mo kod vas i kod nas ima pro­ble­ma. Dr­ža­va mo­ra bi­ti za­sno­va­na na ne­kim za­ko­ni­ma ko­ji bi šti­ti­li dr­ža­vlja­ne, a one ko­ji ne ra­de do­bro tre­ba­la bi sank­ci­o­ni­sa­ti. De­ša­va se da oni ko­ji su umre­že­ni u eli­tu, ni­šta im se ne de­ša­va. Ri­jet­ki su oni ko­ji za­vr­še u za­tvo­ru, ali, obič­ne lju­de de­lo­ži­ra­ju za­to ni­su mo­gli pla­ti­ti 500 ili 200 eura. I u Slo­ve­ni­ji ima ja­ko si­ro­ma­šnih lju­di i o to­me se pri­ča. Po­sto­je ne­vla­di­ne or­ga­ni­za­ci­je ko­je po­ku­ša­va­ju po­mo­ći dje­ci či­ji ro­di­te­lji ne­ma­ju po­sla, jer su mno­gi zbog pri­va­ti­za­ci­je osta­li bez po­sla. Ima dje­ce ko­ja ne­ma­ju pa­ra za ru­čak, za ma­ren­du, da odu na od­mor, i sa tim se ba­ve NVO. I sa iz­bje­gli­ca­ma su se ba­vi­le NVO ko­je su po­ku­ša­va­le da im po­mog­nu, ma­da ih je ma­lo osta­lo u Slo­ve­ni­ji. Iz­bje­gli­ce su ta­da pre­po­zna­va­li kao pret­nju, jer eto, „iz­gu­bi­će­mo iden­ti­tet“. To je pro­blem.
●To je zna­či ko­re­o­gra­fi­ja stra­ha o ko­joj pri­ča­te.
- Ne sa­mo to. I u 16. vi­je­ku je bi­la ku­ga, i u 17, i on­da je po­la­ko ne­sta­la. Uvi­jek su bi­le ne­ke bo­le­sti. Ali, re­ci­mo sa­da, po­ja­vi se ne­ki vi­rus i to je sad ka­ta­stro­fa. Do­vo­di­lo se u pi­ta­nje ho­će li se odr­ža­ti Olim­pij­ske igre, a lju­di ta­mo ži­ve. Pa pri­ča sa svinj­skim ili ptič­jim gri­pom... ebo­lom u Afri­ci. Ta ko­re­o­gra­fi­ja stra­ha je ve­li­ki pro­blem, jer lju­di po­či­nju sve vi­še i vi­še da se bo­je. Pri­tom, eko­nom­ska si­tu­a­ci­ja je sve lo­ši­ja, lju­di ne­ma­ju ne­ka pra­va kao osi­gu­ra­nje, zdrav­stve­no osi­gu­ra­nje... Zna­či po­sto­ji lič­na ne­si­gur­nost na osno­vu eko­nom­ske ne­si­gur­no­sti. A, bit­no je i ko ima od to­ga ko­ri­sti, ko je ili ko su ko­re­o­gra­fi ko­ji nam to ra­de. For­mal­no fi­nan­sij­ska kri­za je pro­šla, ali stan­dard je opao svi­ma, je­di­no tom ma­lom pro­cen­tu je još po­ras­tao. Pro­blem je u to­me što sa­vre­me­ne dr­ža­ve ni­su do­volj­no ja­ke, ni­su su­ve­re­ne i pu­no pu­ta po­klek­nu pred in­te­re­si­ma kor­po­ra­ci­ja, a da ne go­vo­rim o lo­kal­nim eli­ta­ma.
Ž.J.


Ni­smo svi zvi­je­ri

- Ne­ki lo­mo­vi zna­ju pre­o­kre­nu­ti pri­ču, na ra­zi­ni po­je­din­ca, pa i da­lje op­sta­je op­šte­u­vri­je­že­ni kli­še da sva­ko mo­že po­sta­ti zvi­jer u ra­di­kal­nim si­tu­a­ci­ja­ma, ali to ni­je tač­no. To zna­mo iz li­te­ra­tu­re, fil­mo­va, pri­ča, da se svi lju­di ne po­na­ša­ju isto. Po­sto­ji mo­guć­nost iz­bo­ra. Naj­go­re su si­tu­a­ci­je kad si sta­vljen u pri­sil­ni iz­bor. Če­sto se sje­tim fil­ma „So­fi­ji­na od­lu­ka“. To je pri­sil­ni iz­bor, jer je to ap­so­lut­no ne­mo­gu­ći iz­bor, to je ra­di­kal­na si­tu­a­ci­ja i ka­ko god čo­vjek ko­ji mo­ra da na­pra­vi iz­bor ura­dio, u sva­kom slu­ča­ju je gu­bit­nik. To je ne­kul­tur­no, a opet, to je kul­tur­ni kon­strukt. Za­to me za­ni­ma psi­ho­a­na­li­za. Ne ide se na to da se is­pri­ča ne­ka li­je­pa pri­ča. Do­bar psi­ho­a­na­li­ti­čar je fo­ku­si­ran na mo­me­nat kad pri­ča pre­sta­ne, jer ta­mo se ne­što de­si­lo, u tom mra­ku, i ta­mo tre­ba da se tra­ži, u tim cr­nim ru­pa­ma, i to tre­ba da se ar­ti­ku­li­še – ob­ja­šnja­va knji­žev­ni­ca Moj­ca Ku­mer­dej.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"